Dead Man

|
|
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 263
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Częstochowa
|
|
[link widoczny dla zalogowanych]
Progi pełnią funkcję skracania długości struny podczas gry, a jakiekolwiek niedokładności w ich wykonaniu i rozmieszczeniu na podstrunnicy objawiają się złym strojeniem instrumentu, brakiem czystości brzmienia i krótszym czasem wybrzmiewania dźwięku.
Materiał, z którego najczęściej wykonuje się progi, to stop niklu i srebra, tzw. German Silver, choć stosuje się także mosiądz. Materiał wyjściowy uzyskiwany w wyniku walcowania to tzw. drut progowy, który następnie jest przycinany.
Przekrój drutu progowego przedstawiono obok. Część progu wystająca z podstrunnicy to korona (główka), a część tkwiąca w podstrunnicy to trzpień (stopka). Oprócz profilu pokazanego obok czasem stosuje się także profile z główką prostokątną bądź też trójkątną. Poszczególne szerokości oznaczone początkowymi listerami alfabetu są znormalizowanymi wielkościami opisującymi dany profil drutu progowego.
Progi produkowane są w różnych twardościach, choć z reguły wytwarzane są odmiany twardsze, z uwagi na ich dłuższą żywotność. Z biegiem czasu progi się ścierają, co prowadzi do powstawania trudności w utrzymaniu prawidłowego stroju instrumentu. Zjawisko to zostało zobrazowane obok: pierwszy rysunek przedstawia próg nowy, a na drugim rysunki widać próg zużyty, który skraca strunę bardziej (o odległość a). Poza tym taki próg wprowadza większe tarcie przy podciąganiu struny.
Jeśli chodzi o wielkość progów, to obecnie istnieje wiele ich odmian (dawniej gitary wyposażano w jednolity ich rodzaj). W muzyce rockowej najchętniej stosowane są progi tzw. Jumbo, charakteryzujące się dużą twardością, szerokością (ok. 3mm) i wysokością (ok. 1,5mm).
by Sławomir Sobczak
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Johnny dnia Czw 21:24, 19 Lut 2009, w całości zmieniany 2 razy
|
|